Masaru Emoto - japoński badacz wody
Masaru Emoto urodził się w 1943 roku w Jokohamie. Ukończył kierunek stosunków międzynarodowych na Wydziale Nauk Ścisłych i Humanistycznych Uniwersytetu Jokohama. Pracował w firmie Chisan, potem w gazecie Chubu Yomiuru Shimbun, a w 1986 roku założył firmę IHM.
W październiku 1992 roku otrzymał tytuł i licencję doktora medycyny alternatywnej w Open International University. Zaczął badać zagadki wody po zetknięciu się z MRA, Analizatorem Rezonansu Magnetycznego, w USA.
Jest kierownikiem Głównego Instytutu Badawczego IHM, dyrektorem firmy IHM oraz przewodniczącym Międzynarodowego Towarzystwa Przyjaciół HADO IHM.
Opublikował kilkanaście książek, a większość z nich stała się prawdziwymi bestsellerami.
W marcu 2004 miała miejsce premiera hollywoodzkiego filmu "What the bleep do we know", w którym odkrycia Masaru Emoto i ich konsekwencje zostały wplecione w akcję jako element odmieniający koleje życia głównej bohaterki.
Przed kilku laty japończyk Masaru Emoto w wyniku swoich eksperymentów odkrył,
że woda reaguje na nasze myśli i słowa oraz że potrafi je odzwierciedlić.
Zależnie od tego, jakie wysyłano słowa w kierunku kropli wody, jej kryształki po zamrożeniu ukształtowały się w zupełnie różne formy krystaliczne.
Obecnie prowadzi badania wody znajdującej się w ludzkim ciele, wody w środowisku człowieka, wody na powierzchni Ziemi.
W wyniku coraz większego zainteresowania świata nauki tymi badaniami powstały filie Instytutu Badawczego IHM w Europie i w USA.
Wyniki swoich wieloletnich doświadczeń Masaru Emoto opublikował w wielu książkach m.in. dwie z nich wydane zostały również w Polsce:
"Tajemnice wody" oraz "Woda obraz energii życia".
W przekonujący sposób przedstawia w nich biologiczną wartość różnych wód w zależności od jej wewnętrznej struktury i uporządkowania.
W 2007 r. na zlecenie Petera Grossa szwajcarska firma dokonała badań wody z aktywatora według metody dr Masaru Emoto. Stwierdzono, że woda uzyskana dzięki technologii Aqua~Lyros tworzy siedmioboczny kryształ. Dr Emoto uważa, że taka forma pojawia się bardzo rzadko i wskazuje na wyjątkowe właściwości wody. On sam znalazł taki kryształ tylko w jednym japońskim strumieniu.